Категорії
Події

Чого чекати в Україні від економічної кризи, та кого звільнять першими?

Наскільки глибоким і затяжним може стати падіння української економіки на тлі пандемії коронавіруса і світової рецесії і що при цьому очікує громадян, розбирався Фокус.

Ідеальний шторм – так в двох словах можна описати стан справ у світовій економіці навесні 2020 року. Негативні процеси, які закономірно рано чи пізно повинні були змінити період після кризи 2008-2009 років зростання, посилила охопила світ пандемія коронавіруса. У такій ситуації найбільш уразливими виявляються економіки країн, що розвиваються з невеликим запасом міцності, до яких, на жаль, відноситься і Україна.

“Зараз відбувається розмиття кордону між впливом глобального уповільнення економічного зростання і введенням карантину, – узагальнює Єгор Киян, аналітик з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД). – Розмивається межа між реальною економічною картиною і панічної”.

Що чекає українську металургію.

Loading...

Через уповільнене зростання глобальної економіки в першу чергу погіршується стан справ в одній з головних експортних галузей України. “Ціна на продукти металургії тісно пов’язана з вартістю нафти, так як основними ринками збуту для українського прокату і напівфабрикатів виступають нафтовидобувні країни, що ввійшли в кризу. У свою чергу, ціни на залізну руду безпосередньо залежать від експорту в Китай, який в зв’язку з пандемією і кризою скоротиться “, – пояснюють в Офісі ефективного регулювання (BRDO).


Як відзначають в BRDO, в 2019 році Україна виробила найменше чавуну, стали і прокату за весь час незалежності, тоді як видобуток і експорт руди росли. І це вже було передвісником кризи в країні. У 2020 році українська металургія просяде ще більше.

ОБВАЛ підкрався непомітно. Перші ознаки кризи в українській металургії з’явилися ще в 2019 році На думку Олександра Мартиненка, голови аналітичного підрозділу групи ICU, з найбільшими викликами зіткнеться нафтогазовидобувний сектор України, оскільки падіння цін на нафту і природний газ погіршать його інвестиційну привабливість, при тому що старі родовища нафти і газу в Україні вимагають великих інвестицій для підтримки обсягів видобутку на поточному рівні.

Loading...

IT і харчова сфера прорвуться

“Проблеми можуть посилитися і в багатьох внутрішніх секторах: в транспорті і торгівлі – через зниження ділової активності, в машинобудуванні і будівництві – через очікуване скорочення інвестиційних програм, у фінансовому секторі – через можливе погіршення ліквідності і якості портфелів”, – продовжує Віктор Шулик, директор департаменту управління проектами рейтингового агентства IBI-Rating.

Loading...

За оцінками НБУ, падіння цін на нафту дозволить країні заощадити $ 5-6 млрд в 2020.

Так, в BRDO підрахували, що через скорочення залізничних вантажних перевезень Укрзалізниця в 2020 році втратить 10 млрд грн, або 10% річного доходу, що з урахуванням девальвації гривні у валютному еквіваленті буде відповідати падіння на 20-25%. У зв’язку з цим технічна відсталість галузі навряд чи буде подолана в найближчій перспективі.

На думку більшості опитаних Фокусом експертів, на плаву залишаться хіба що сектор IT, телекомунікації та харчова промисловість. Позитивний ефект для економіки також може створити падіння цін на енергоносії. За оцінками НБУ, економія за рахунок здешевлення енергетичного імпорту в 2020 році може скласти близько $ 5-6 млрд. Це позитивно позначиться на платіжному балансі держави.

Loading...


Економіка карантину

Про можливу рецесію світової економіки фінансисти попереджали останні кілька років, і бізнес так чи інакше міг підготуватися до цього періоду. Однак в 2020 році на горизонті з’явився хрестоматійний “чорний лебідь” – тобто, відповідно до теорії Нассіма Талеба, автора економічних бестселерів, неймовірне і несподівана подія, що міняє хід історії.

Таким “чорним лебедем” стала пандемія коронавіруса COVID-19, заради боротьби з яким багато держав, включно з Україною, закрили кордони і ввели суворий карантин.

“Ситуація позаштатна, і до неї не були готові ні Україна, ні світ в цілому, тому у бізнесу виникають почуття тривожності і занепокоєння”, – говорить Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА). У ситуації, що склалася асоціація щодня отримує безліч запитів від компаній щодо роз’яснення ситуації з нерегулярними перевезеннями співробітників на роботу орендованим транспортом, обмеженнями по експорту, закриттям кордонів і т. Д.

Природно, в зв’язку з епідемією коронавіруса COVID-19 ситуація в економіці буде розвиватися зовсім не так, як спочатку припускали аналітики. “Задовільних темпів зростання економіки в 2019 році вдалося досягти завдяки будівництву і торгівлі, тоді як сільське господарство показало дуже слабке зростання, а промислове виробництво скоротилося. І ще на початку цього року уявлялося, що в 2020 році картина буде схожою”, – говорить Євгенія Ахтирко , аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital.

Загроза спалаху коронавіруса і введення карантину негативно вплинуть і на торгівлю, і на будівництво. Як уточнює Ахтирко, високі темпи будівництва в минулому році багато в чому забезпечувалися за рахунок об’єктів, що зводяться за бюджетні кошти, чого в 2020-му вже не передбачається, а на житлове будівництво вплине погіршення настроїв споживачів.

“Фінансовим ресурсом, який забезпечив надзвичайно високий зріст роздрібної торгівлі та сфери послуг в минулому році, були гроші громадян України, які працюють за кордоном (близько $ 12,5 млрд), – продовжує Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу (ЕДК). – У 2020 році пов’язані з карантином обмеження в роботі роздробу і сфери послуг, а також повернення українських громадян з заробітків ставлять під сумнів результати роботи цих секторів “. Тобто торішні точки зростання в умовах епідемії практично нівелюються.

У числі галузей, які в найбільшій мірі постраждають від карантину, Дмитро Горюнов, радник Центру економічної стратегії (ЦЕС), називає авіаційний транспорт і його обслуговування, торгівлю на ринках, готелі і ресторани, кінотеатри та інші культурні та спортивні заклади, туристичний сектор тощо . За оцінками ЦЕС, на ці галузі припадає 2,4% ВВП. У названих секторах працює близько 18 тис. Юросіб, 353 тис. Фізосіб-підприємців та працевлаштовано 765 тис. людей.

Вдивляючись в безодню З огляду на, що на уповільнення світової економіки наклався ефект від пандемії, фінансисти сьогодні з великою обережністю прогнозують подальший розвиток подій. “Якщо карантин завершиться четвертого квітня, його вплив буде мінімальним, – каже Віталій Шапран, член Ради НБУ. – Але для України набагато важливіше, ніж закінчиться карантин в країнах, де активно купують український експорт і приймають заробітчан, так як наша економіка дуже відкрита і залежна від зовнішніх ринків”.

Тобто, якщо завтра знайдуть ліки від коронавируса, криза швидко згорнеться. Щоб протриматися кілька місяців, у України достатньо стійкості і ресурсів, особливо якщо врахувати перспективи відновлення співпраці з МВФ.


Однак, як зазначає Олександр Мартиненко з групи ICU, зараз неможливо оцінити, коли світу вдасться впоратися з коронавірусів. Крім того, незрозумілий масштаб економічних втрат від пандемії, яка порушує безліч ланцюжків виробництва і збуту по всьому світу, сильно б’ючи по настроям бізнесу, інвесторів і споживачів.

Поки можна говорити лише про те, що результати перших трьох місяців 2020 роки для української економіки будуть негативними. Адже, як пояснює Шапран, збитки отримують компанії з більш масових галузей, а в вигоді залишаються напрямки з меншою кількістю зайнятих, і ця різниця потенціалів вдарить по ВВП першого кварталу.

У порівнянні з 2008-2009 роками, коли українська економіка обвалилася майже на 15%, її стійкість стала помітно вище, говорять експерти Прогнози на рік експерти роблять більш обережно. “Фактор пандемії сильно погіршує ситуацію, і зовнішні ринки обіцяють” схлопнуться »не менше, ніж в 2008-му, а може, навіть сильніше, – говорить Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень” CASE Україна “. – Масштаб буде залежати від протяжності карантинних заходів в світі, і, якщо все вщухне до середини літа, це буде хороший варіант “. Тобто в такому разі влітку економіка намацає міцне дно.

Нагадаємо, в 2009 році через тодішнього глобальної кризи, за даними Світового Банку, світовий ВВП скоротився на 2,2%. Україна постраждала набагато сильніше: падіння її ВВП, за даними Держстату, тоді склало 14,8%. Втім, у порівнянні з 2008-2009 роками стійкість української економіки помітно вище, і тому подібна аналогія навряд чи доречна.


Єгор Киян з МЦПД також сподівається, що ситуація в Україні не буде гірше, ніж в кризу 2014-2015 років, коли економіка просіла на 6,6% і 9,7% відповідно. “Теоретично зниження облікової ставки НБУ і трохи ослабла гривня можуть дати переваги для економіки. А українські виробники могли б спробувати зайняти ніші на світовому ринку, куди раніше не давала потрапити конкуренція з китайцями”, – говорить про можливості України Єгор Киян.

“В кращому разі, якщо обмежувальні заходи триватимуть від місяця до двох, річне зростання ВВП України складе 1,5-2,0%, але це дуже оптимістичний сценарій, – підсумовує Віктор Шулик з IBI-Rating. – Найбільш вірогідний нульове зростання. При тривалих обмежувальні заходи всередині країни і різке погіршення ситуації в світовій економіці вірогідний криза неплатежів, бюджетний і валютний кризи, і тоді глибина просідання ВВП буде залежати від зовнішніх факторів і прийнятих урядом заходів з порятунку економіки “. Найгірший сценарій реалізується в разі появи другої хвилі пандемії коронавируса і посилення карантинних заходів в другому півріччі 2020 року.

Українців чекає безробіття Громадянам України, яка залишається однією з найбідніших країн Європи, переживати чергову кризу буде непросто. Ситуація, як і в випадку з економікою, залежить від тривалості карантину. “За два тижні, що карантину 10-20% населення можуть випробувати неприємний, але не катастрофічний соціальний шок. А в цілому за підсумками року шоку може і не бути”, – вважає Віталій Шапран.

Найважче в цій ситуації доведеться тим, у кого немає фінансової “подушки безпеки”.


Однак обмеження, пов’язані з карантином, цілком можуть тривати до початку літа і далі, і тоді стрес для громадян буде сильнішим. Головною проблемою може стати безробіття. “На всіх без винятку підприємствах, починаючи від барів, ресторанів, кінотеатрів, розважальних закладів, туроператорів і закінчуючи вантажоперевезеннями, енергетикою і металургією, може виникнути проблема з оплатою праці, – попереджають в BRDO. – Підприємства будуть перед вибором: відправляти персонал в неоплачувану відпустку або ж звільняти людей, які в розпал епідемії через відсутність коштів підуть стояти в фізичних чергах центрів зайнятості “. Найважче доведеться тим, у кого немає фінансової” подушки безпеки “, що дозволяє протриматися без роботи два-три місяці.

Єгор Киян вважає, що в ситуації, що склалася повинні допомогти самоорганізація бізнесу і суспільства і корпоративна соціальна відповідальність: вміння домовлятися між собою, розуміння і допомогу один одному в різних питаннях (наприклад, за сумою оплати оренди під час простою бізнесу, відстрочки платежів і т.д .). Співрозмовник Фокуса також радить не забувати про креативність, гнучкості, умінні адаптуватися в нових умовах і розглядати ситуацію як можливість для переосмислення бізнес-моделей або життєвих цілей.

Джерело: ФОКУС

Loading...